sarı hurda

Hurda sarı dediğimiz başka bir deyişle pirinç hurda olarak da geçmekte, gün içinde hemen hemen her yerde içerisinde sarı pirinç kullanılan eşyalar bulunmaktadır. Pirinç su sayacı, sarı pirinç musluk, sarı pirinç çeşme, benzeri şekilde sarı pirinç vana, sarı pirinç petek hurdası, Sarı Boru, Su Saati, Araiş Bant Sarı, Çubuk Talaş, Erozyon Tel, Gemi Lumbuzu, Gemi Kondenseleri, Gemi Sarısı, Çubuk Ucu Parça, Pervane, Araiş Bant Sarı,  Minocs Cam Kalıp, Sarı Küre, Kırkambar Karışık Sarı, Düğme, Radyatör, Kalay Kaplamalı Araiş Sarı gibi daha yüzlerce şekilde kullanılmaktadır.

Satmak ve değerlendirmek istediğiniz tüm sarı hurda çeşitleri değerlidir. Atıl bir köşede değersiz olarak bekletmektense hurdacı olarak bizlere satabilir ve geri dönüştürülmesine destek olabilirsiniz.

Hurda Sarı Fiyatları

Sarı Hurda Araiş MS-70 fiyatları 127,00 ₺/Kg
Sarı Hurda Araiş MS-64 fiyatları 115,00₺/Kg
Sarı Hurda Çubuk Ucu Parça fiyatları  110,00 ₺/Kg
Sarı Hurda MS-58 Çubuk Talaşı fiyatları  97,00 ₺/Kg
Sarı Hurda Kırkambar Vana Musluk fiyatları 98,00 ₺/Kg
Hurda Su Saati fiyatları 95,00 ₺/Kg %15 fire
Sarı Hurda Radyatör fiyatları 80,00 ₺/Kg
Hurda Fosfor Bronz Araiş fiyatları 140,00 ₺/Kg

Sarı Hurda(Pirinç) Kullanım Yerleri

Çok sayıda çeşidi tespit edilen pirinçler, yüksek mukavemeti, iyi bir atmosfer ve deniz korozyonu ısrar beraberinde yüksek elektrik ve ısı iletkenliğine dahi sahiptirler. Bu özelliklerin, hoş görünüşün ve basit işlene bilirliği lüzumlu olduğu pek çok yerlerde kullanılırlar. Dayanıklı, uzun soluklu, eskimeye uğramayan ve iletken yapıda olması sebebiyle pek çok sektörde kendine kullanım kısmı bulan sarı pirincin hurda sarı yahut sarı pirinç hurdası adı verilen artıkları dahi değerli ve kullanılabilir malzemedir. Sarı pirinç sıhhi tesisatta, nalbur iye, elektronikte, denizcilikte, birtakım ev ve süs eşyalarının yapımında sık sık kullanıldığı gibi hurda sarı dahi gene bu sektörlerde kullanılmak üzere geri dönüşüme kazandırılmaktadır. Kıymetli bir gereç olan hurda sarı; kendi içinde dahi alaşımını meydana getiren metallerin oranlarına tabi olarak sınıflandırılmaktadır. Hurda sarının bu değişik sınıfları değişik kalitededirler ve kullanım alanlarında dahi birtakım değişiklikler bulunuyor.

Sarı hurda bulunan bazı materyaller; metal para, madalya, kurşun kovanı, süs eşyası, pc soketleri, yangın söndürme aksamı, türlü radyatörler, eşanjör boruları, pil kapsülleri, musiki aletleri, aydınlatma aksesuarları, dekoratif eşyalar, pimler, perçinler, pompa beden ve kanalları, titiz cihazlar yöntemi, saat aksamları, elektrik ilişki elemanları, umumi gayeli vidalı ufak parçalar yapımında gibi daha yüzlerce alanda hayatımızda var olmaktadır.

Sarı(Pirinç) Aslında Nedir?

Piyasada sarı metal olarak bilindik Pirinç, bakıra çinko katılarak elde ettikleri sarı renkteki alaşımların umumi ismidir. Kolay işlenebilir, ve aşındırma (aşındırma) direnci yüksektir. Baskı ile şekillendirilebilirliği bakır muhtevasına bağlıdır. % 55'ten az bakır içeren ak pirinçler, basit işlenemez.

Pirinç çoğunluklu olarak bakır ve çinko alaşımından meydana gelir. Düşük ergime noktasına sahiptir. Çinko eklenmesi ile fiyatı düşmekte ve malzemede istenilen özellikler de rahatlıkla elde edilmektedir.

Pirinçler benzersiz sentez özellikleriyle pekçok parçanın imalatında kullanılabilen malzemelerdendir. İyi olan dayanırlık ve süneklik çok iyi olan aşındırma ve işlene bilirlik ile birleşince vazgeçilmez bir gereç meydana çıkmaktadır. Pirinç malzemenin seçilmesinin sebepleri alçakta maddeler durumunda verilmiştir. Bunlar;

 • Hoş bir rengi vardır.
 • Kıvılcım çıkarmaz.
 • Aşınma dayanımı iyidir.
 • İyi bir şekilde kaplanabilir.
 • İyi bir darbe dayanımı vardır.
 • Güneş ışığından zarar görmez.
 • İyi bir aşındırma dayanımı vardır.
 • Mükemmel işlene bilirliğe sahiptir.
 • İyi bir ısı ve elektrik iletkenliğine sahiptir.
 • Birçok boyutlarda temin edilebilmesi mümkündür.
 • Fiyatı oldukça uygun olup bakırdan daha ucuzdur.
 • Mukavemeti iyidir, bakırdan daha mukavemetlidir.
 • Özelliklerini kaybetmeden geri dönüşümü mümkündür.
 • 200 °C'nin altında fiziksel özelliklerini kaybetmez.

Pirinç malzemeler birçok yönden bakırdan daha üstün olduğu ispatlanmış ve kanıtlanmıştır. Bakır hurda makalemizi okuyarak bakır hakkında bilgi ve fikir alabilirsiniz.

Hurdacı AraWhatsApp Yaz