Hurdacılık Meslek mi? Hurdacı Ne İş Yapar? Hurda Nedir?

Hurdacılık Meslek mi

Hurdacılık, 21. yüzyılda tüm devletler için büyük önem taşıyan bir alandır. Hurdacılık Meslek mi? sorusuna cevaben önce yapılan işin çevreye karşılığını ve tarihine bakalım. Çevre kirliliğini önlemek ve doğal kaynakları korumak için geri dönüşüme gereken önem verilmelidir.

Tarihteki ilk hurdacılık Yahudilerle başlar. Antik çağda toplumdan dışlanan ve tecrit edilen Yahudiler, hurda ve antika gibi şeyler yapıyorlardı. Günümüzde doğal kaynakların tükenmesi, malzemelerin geri dönüşüm oranını artırmaktadır. Hurdacı olarak bulunduğumuz yıl itibari ile malzemeleri teknolojik cihazlar ile dönüşümünü sağlıyoruz.

Hurda Nedir?

Üretilen, kullanılan ve zamanla elde edilemeyen her türlü şeye hurda denir. Ahşap ve kereste gibi akla gelen birçok şey hurda olarak değerlendirilebilir. Çoğu insan ıvır zıvır deyince akıllarına ıvır zıvır gelir, ancak ıvır zıvır yelpazesi çok geniştir.

Her türlü eşyadan oluşan bir hurda var. Bir örnek titanyum hurdasıdır. Üretilen malzeme, kullanım ömrünün sonunda atılır. Hurda farklı malzeme türleri içerebilir. Motor hurdası örneğin demir, bakır, alüminyum ve plastik içerir. Daha az ölçüde, diğer metaller bulunabilir. Örneğin demirin paslanmasını önlemek için galvaniz kaplama uygulanabilir.

Hurda Nedir?

Hurdacılık Nedir?

Hurdacılık genel tabirle bertaraf, kullanılmış ve atılan malzemelerin toplanması ve geri dönüştürülmesidir. Hurda alanlar tarafından piyasadan her yıl toplanan büyük miktarda hammadde hurda ile geri dönüşüme gönderilmektedir. Hurda üretimi, hurda ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor ve Japonya da bu çabaları destekliyor.

Hurda sektörü Japonya’da çok büyük bir sektör ve her geçen gün büyümeye devam ediyor. Hurda borsası neredeyse dünyanın kendi borsasıdır. Binlerce insan bu alanda çalışarak geçimini sağlıyor. Atık, herhangi bir üretimin sonudur. Üretilen tüm ürünler geri dönüştürülür ve yeniden kullanım için hammaddeye dönüştürülür.

Hurdacılık Nedir?

Hurdacılar Ne İş Yapar?

Hurdacılar boyutlarına göre sınıflandırılır. Sokaklarda dolaşan bir hurdacı bu döngünün en alt kısmında olmaktadır. Bu hurdacıların sayısı oldukça fazladır. Bu seviyede, çoğu hurda geri dönüşüme uygun ise toplanır. Sokaklardan hurda toplayan hurda toplayıcıları, geri dönüşüme en çok katkıda bulunan geri dönüşüm işletmeleriyle ilgilenir. Direkt hurda toplama yapıyorlar. Belirli bir miktar hurda biriktirebilir veya doğrudan bir hurda satıcısına getirebilirsiniz.

Develi hurda 30 yılı aşkın tecrübesi ile kurumsal hurdacı hizmeti sağlayarak 1 kilo 1 ton 10 ton fark etmeksizin bütün hurdaları aynı gün satın almaktadır.

İkinci aşamada, hurda satıcısı olan mal sahibi görünecektir. Sokaktan toplanan hurda satılık bir hurdacıya götürülür. Sahibinin büyük bir saklama arazisi varsa, hurdaları toplayıp satabilir. Ama küçük bir dükkânı varsa, onunla aynı işi yapan hurdacılara hurda satıyor. Burada önemli olan hurdanın saf olarak ayrılmasıdır. Hurdacılık Meslek mi? evet, doğaya ve ekonomiye en büyük katkıyı sağlayan mesleklerden biridir.

İstanbul Hurdacı
Previous reading
Kalamış Hurdacı & Bakır, Kablo, Sarı Hurda Fiyatı Alanlar
Next reading
Yenibosna Hurdacı KG/95₺ Hurda Fiyatı 7/24 Hurda Alanlar
Hurdacı AraWhatsApp Yaz